Misiuni populare în parohia Cristos Rege, din Ploiești

25.03.2025, București (Catholica) - În parohia Cristos Rege din Ploiești zilele de 21, 22 și 23 martie 2025 au fost zile de misiuni populare. Au fost un mijloc de a retrezi în suflete speranța creștină, o virtute asupra căreia suntem îndemnați să medităm în mod deosebit în acest An Jubiliar. Predicile au fost ținute de Mons. Ieronim Iacob, paroh la biserica Sfântul Anton de Padova din Constanța. Sfânta Liturghie de încheiere a Misiunilor a fost celebrată de PS Cornel Damian, Episcop auxiliar de București. Au concelebrat părintele paroh Iosif Imbrișcă, decan de Ploiești, Mons. Ieronim Iacob, vicar episcopal de Dobrogea, pr. Gabriel Popa, secretar episcopal, și pr. Florin Bordeuș, vicar parohial. La sfârșitul Jertfei euharistice credincioșii au primit binecuvântarea specială pentru dobândirea indulgenței plenare.
Ne spunea Excelența Sa: „Suntem pe la jumătatea drumului de pregătire pentru solemnitatea Învierii. Un cuvânt central al Sfintei Evanghelii de astăzi, dar și al timpul sfânt în care ne aflăm este: convertire.” Tema acestor zile de misiuni a pornit de la cuvintele Sfântului Vasile: „Noi nu suntem stăpâni ai credinței voastre. Ci slujitori ai bucuriei voastre, bucuria întâlnirii cu Dumnezeu.” Vineri seara, după ce l-am însoțit în rugăciune pe Isus Cristos pe Calea Sfintei Cruci, la Sfântă Liturghie, Mons. Ieronim Iacob a început o serie de predici în care ne-a vorbit despre virtuțile teologale: credința, speranța și iubirea. Prin cuvintele pline de har, credincioșii au înțeles mai bine și semnificația Jubileului pe care îl trăim, rolul indulgențelor, necesitatea de a ne aprofunda, trăi și mărturisi credința. O altă temă importantă a fost Sfânta Spovadă, împăcarea cu Dumnezeu fiind unul din actele specifice Postului Mare.
Un moment deosebit în cadrul acestor zile a fost, sâmbătă, întâlnirea părintelui predicator cu tinerii parohiei. Părintele Ieronim le-a vorbit despre Adorația euharistică, despre cât de important este să știm și să credem că în Preasfânta Euharistie este prezent real Isus Cristos, Om adevărat și Dumnezeu adevărat. Pe parcursul acestor zile, în afara Sfintelor Liturghii, cei care au dorit au putut să se spovedească sau să discute cu părintele predicator. La Sfânta Liturghie de duminică, la ora 11:00, la spovezi au fost pr. franciscan Liviu Baciu și pr. greco-catolic Radu-Octavean Ivan.
În încheiere, pr. paroh Iosif Imbrișcă i-a mulțumit lui Dumnezeu pentru iubirea milostivă ce a revărsat-o în aceste zile asupra credincioșilor din Ploiești, zile de har pentru pregătirea cât mai bună a sufletului pentru Sărbătoarea Învierii. De asemenea, i-a mulțumit Mons. Ieronim Iacob pentru cuvintele frumoase rostite la fiecare predică tematică din cadrul acestor misiuni populare. O mulțumire specială i-a adresat Preasfințitului Cornel Damian, care a binevoit să fie în mijlocul nostru la încheierea acestor zile de misiuni populare, și tuturor credincioșilor care au luat parte la aceste zile intense de hrănire a sufletului și de eliberare de tot ceea ce este răutate și păcat. Ne rugăm lui Dumnezeu să îi răsplătească cu viața veșnică pe toți cei care ne fac bine în numele Său! (Pr. Florin Bordeuș pentru ARCB.ro)